top of page

koncerter

ikon2.png
ikon3.png

Clapper
(kurateret af Sean-Poul de Fré Gress)
(få billetter)

Frederik Bülow (drums), Adrian Christensen (bass), Jeppe Lavsen (guitar), Malthe Jepsen (keys)

17. april 2024

Mette Juul feat Andreas Hourdakis

Mette Juul (vocal), Andreas Hourdakis (guitar), Jesper Thorn (kontrabas/cello/pedals)

18. april 2024

Tobias Meinhart US 4tet “The Painter"

Tobias Meinhart (tenor sax), Eden Ladin (piano), Matt Penman (bass), JK KIM (drums)

19. april 2024

Nikolaj Hess/Daniel Franck/Audun Kleive ”Pan Scandinavian Trio”
(få billetter)

Nikiolaj Hess (piano), Daniel Franck (bass), Audun Kleive (drums)

20. april 2024

ALAWARI
(kurateret af Sean-Poul de Fré Gress)

Frederik Engell (tenorsaxofon), Michaela Turcerová (altsaxofon), Carlo Becker (trompet), Rafał Różalski (kontrabas), Sune Sunesen (piano), Simon Forchhammer (trommer)

24. april 2024

Filip Jers Quartet “In the Spirit of Toots”

Filip Jers (harmonica), Carl Bagge (piano), Martin Höper (double bass), Chris Montgomery (drums)

25. april 2024

Crispell/Andersson/Østergaard

Marilyn Crispell (piano), Thommy Andersson (bass), Michala Østergaard-Nielsen (drums)

26. april 2024

Kristin Korb Special Trio “Sonic Bouquet"

Kristin Korb (bass, vocal), Jocelyn Gould (guitar), Kristian Leth (drums)

27. april 2024

Krusedullejazz: Koraens magiske verden
(kl 14 for børn)

Sousou & Maher Cissoko

28. april 2024

Larry Goldings / Peter Bernstein / Bill Stewart
(udsolgt)

Larry Goldings (organ), Peter Bernstein (guitar), Bill Stewart (drums)

2. maj 2024

Larry Goldings / Peter Bernstein / Bill Stewart
(få billetter)

Larry Goldings (organ), Peter Bernstein (guitar), Bill Stewart (drums)

3. maj 2024

Klub Monten
- natklub med soul, funk
og disko

DJ Stina

3. maj 2024

Larry Goldings / Peter Bernstein / Bill Stewart

Larry Goldings (organ), Peter Bernstein (guitar), Bill Stewart (drums)

4. maj 2024

Lueenas feat. Rezwan Taha, Zeki Jindyl, Viktoria Søndergaard (OBS: i Rundetaarns Bibliotekssal)

Maria Jagd (vokal), Ida Duelund (bas), Taha (vokal), Viktoria Søndergaard (vibrafon), Zeki Jindyl (sax)
(Kurateret af Sean-Poul de Fré Gress)

8. maj 2024

Ingrid Jespersens Gymnasieskole: Rytmisk Linjes forårskoncert

To be announced

9. maj 2024

Mathias Heise Quartet

Mathias Heise (harmonica), Jacob Christoffersen (piano),Rune Fog-Nielsen (bass), Simon Albertsen (drums)

10. maj 2024

Felix Tani Quartet feat. Jeff “Tain” Watts

Thomas Franck (tenor sax), Felix Tani (piano), Daniel Franck (bass), Jeff “Tain” Watts (drums)

11. maj 2024

Krusedullejazz med Snorre Kirk "Swing, swing, swing"
(kl 14 for børn)

Magnus Hjorth (piano), Anders Fjeldsted (bas), Snorre Kirk (trommer)

12. maj 2024

Musiksanseriet
barselskoncert (kl 11)

Malene Kjærgård (vokal), Calle Brickman (klaver)

13. maj 2024

Marie Mørck - special guest Mathias Heise

Marie Mørck (vokal), Magnus Hjorth (piano), Lasse Mørck (kontrabas), Snorre Kirk (trommer), Mathias Heise (mundharmonika - special guest appearance)

15. maj 2024

Alexey León Continental Quartet

Alexey León (alto sax), Carl Winther (piano), Yasser Pino (bass), Andreas Svendsen (drums)

16. maj 2024

Malene Kjærgård Group

Malene Kjærgård (vocal), Calle Brickman (piano), Tobias Dall (bass), Snorre Kirk (drums)

17. maj 2024

Carla Cook Quartet

Carla Cook (vocals), Matyas Gayer (piano), Mark Hodgson (bass), Stephen Keogh (drums)

18. maj 2024

Carsten Dahl
Golden Ratio Trio

Carsten (piano), Daniel Franck (bass), Jakob Høyer (drums)

23. maj 2024

Carsten Dahl
Golden Ratio Trio

Carsten (piano), Daniel Franck (bass), Jakob Høyer (drums)

24. maj 2024

Carsten Dahl
Golden Ratio Trio

Carsten (piano), Daniel Franck (bass), Jakob Høyer (drums)

25. maj 2024

Triatlon
(kurateret af Sean-Poul de Frée Gress)

Johannes Wamberg (guitar), Jonathan Bremer (bass), Felix Ewert (drums)

28. maj 2024

Emile Parisien Quartet “Let Them Cook"

Emile Paraisen (soprano sax), Julien Touéry (piano), Ivan Gélugne (bass), Julien Loutelier (drums)

30. maj 2024

Akton og Terkel Nørgaard (kurateret af Super Bad Disco)

Lars Fiil (wurlitzer, synth), Casper Nyvang Rask (bas), Terkel Nørgaard (trommer), Jesper Akton (synth, samples)

31. maj 2024

Joel Henryson
(kurateret af Super Bad Disco)

Joel Henryson (bas), Manne Skafvenstedt (keys og elektronik), Magnus Jonasson (trommer)

1. juni 2024

Klub Monten
- natklub med soul, funk
og disko

DJ Alex Puddu

1. juni 2024

Morten Lund & Fiends Celebrating Chick Corea

Morten Lund (trommer/kapelmester), Magnus Hjorth (piano), Morten Ramsbøl (bas), Michael Bladt (sax), Peter Dahlgren (basun)

6. juni 2024

Morten Lund & Fiends Celebrating Chick Corea

Morten Lund (trommer/kapelmester), Magnus Hjorth (piano), Morten Ramsbøl (bas), Michael Bladt (sax), Peter Dahlgren (basun)

7. juni 2024

Ben Sidran Quartet

Ben Sidran (vocals, piano), Bob Rockwel (tenor sax), Billy Peterson (bass), Leo Sidran (drums)

8. juni 2024

Mathias Heise Quadrillion

Mathias Heise (harmonica), Mads Christiansen (guitar), David Vang (bass), Aksel Stadel Borum (drums)

13. juni 2024

Musiksanseriet
barselskoncert (kl 11)

Malene Kjærgård (vokal), Calle Brickman (klaver)

17. juni 2024

MGK Sankt Annæ: Afslutningskoncert

To be announced

23. juni 2024

Jan Lundgren/Ulf Wakenius Quartet “A tribute to Oscar and Duke"

Jan Lundgren (piano), Ulf Wakenius (guitar), Hans Backenroth (bass), Kristian Leth (drums)

4. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

4. juli 2024

Jan Lundgren/Ulf Wakenius Quartet “A tribute to Oscar and Duke"

Jan Lundgren (piano), Ulf Wakenius (guitar), Hans Backenroth (bass), Kristian Leth (drums)

5. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

5. juli 2024

Jan Lundgren/Ulf Wakenius Quartet “A tribute to Oscar and Duke"

Jan Lundgren (piano), Ulf Wakenius (guitar), Hans Backenroth (bass), Kristian Leth (drums)

6. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

6. juli 2024

JazzKamikaze

Marius Neset (saxophones), Morten Schantz (piano), Daniel Davidsen (guitar). Kristor Brødsgaard (bass), Anton Eger (drums)

7. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

7. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

8. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

9. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

10. juli 2024

5 x VUUST

Peter Vuust (bass), Christian Vuust (sax), Clara Vuust (vokal), Frederik Vuust (piano, vocal), Mikkel Vuust (drums)

11. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

11. juli 2024

Nils Landgren Funk Unit “30 years"

Nils Landgren (trombone & vocals), Magnum Coltrane (price bass & vocals), Andy Pfeifer (guitar & vocals), Jonas Wall (tenorsax & bg vocals), Petter Bergander (keyboards & bg vocals), Robert Ikiz (drums)

12. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

12. juli 2024

Nils Landgren Funk Unit “30 years"

Nils Landgren (trombone & vocals), Magnum Coltrane (price bass & vocals), Andy Pfeifer (guitar & vocals), Jonas Wall (tenorsax & bg vocals), Petter Bergander (keyboards & bg vocals), Robert Ikiz (drums)

13. juli 2024

Late Night Jam
kl 23.00 - 02.30

Kapelmester: Zier Romme

13. juli 2024

Nils Landgren Funk Unit “30 years"

Nils Landgren (trombone & vocals), Magnum Coltrane (price bass & vocals), Andy Pfeifer (guitar & vocals), Jonas Wall (tenorsax & bg vocals), Petter Bergander (keyboards & bg vocals), Robert Ikiz (drums)

14. juli 2024

bottom of page